Fordsierra.cz

Diskuzní fórum příznivců vozů Ford SIERRA
Právě je čtv 18. dub 2024 18:07:19

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: DOHC: Jak proměřit snímač podtlaku?
PříspěvekNapsal: čtv 12. srp 2021 19:54:06 
Offline
SIERRA člen
SIERRA člen
Uživatelský avatar

Registrován: ned 21. pro 2008 1:00:00
Příspěvky: 67
Bydliště: Středočeský kraj
Začla mi zlobit Sierra, DOHC r.92, zničeho nic během delší jízdy.
Když víc přidám plyn v zátěži v nízkých otáčkách, chcípne: Při jízdě do kopce, rozjezd z volnoběžných otáček, zrychlení pod 2000 otáček. Rozjezd na 1000 otáček je téměř nemožný, musím jen lehtat plyn, s otáčkama se to zlepšuje, ve 2000 chcípá/cuká jen na plný plyn. Ve vyšších otáčkách už jede normálně. Zcela stejně za tepla i za studena.
Tedy chcípne to když podtlak v sání klesne někam k nule - chová se to podobně jako auto s karburátorem za studena.

Zkusil jsem vyblikat chybový kód, ale odmítá to blikat. Má to trojúhelníkový konektor u baterky. Pokud si to pamatuji správně, připojím diodu (s odporem) od plusu baterky do pinu ve "špičce" konektoru, zapnu zapalování a drátkem propojím zbylé 2 piny v základně trojúhelníku. Nebo je to jinak?

Odpojil jsem vratku benzínu od regulátoru a napojil hadičkou do kelímku. Kelímek to tou vratkou naplní za pár vteřin, benzínu to tedy tlačí dost (množství, tlak je otázkou). Nevím, jak změřit tlak před regulátorem - nenašel jsem, kam se napojit s tlakoměrem. V BMW je na vstřikovací liště autoventilek, na kterým jde měřit tlakoměrem na pneumatiky, případně jím vypustit tlak nebo odvzdušnit systém. Tady jsem nenašel nic - jen čidlo teploty lišty - vyndal jsem ho, ale není tam díra až dovnitř k benzínu. Je nutné si udělat nějaký přípravek s odbočkou a připojit se někde mezi hadičky palivového potrubí?

Dále mě napadá, že problém může být v čidlu podtlaku sání. Mám podtlakové budíky (na motorky) ale nemám žádnou tabulku ani popis signálu, co z toho čidla má jít. Dá se to někde dohledat?

Jiná příčina mě nenapadá - kdyby byl špatný TPS nebo Lambda, zlobilo by to stejně i v otáčkách. A lambda by neměla mít vliv za studena.

Víte někdo prosím, jak na to?


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: pát 13. srp 2021 22:11:17 
Offline
SIERRA člen
SIERRA člen
Uživatelský avatar

Registrován: ned 21. pro 2008 1:00:00
Příspěvky: 67
Bydliště: Středočeský kraj
Dodatek: Odpojil jsem na den baterku. Závada nezmizela, ale jednotka už bliká na diag konektoru. Chyba 3-7 s běžícím i neběžícím motorem. Což podle kódů z vedlejšího vlákna znamená, že z MAPu nic neleze.

Teď zjistit, jak ho zkontrolovat nebo zda jde opravit...


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: sob 14. srp 2021 9:44:04 
Offline
Administrátor
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 10. črc 2007 0:00:00
Příspěvky: 5527
Bydliště: Praha-vychod
Z MAPu ma lezt obdelnikovy signal 0-5V a podle podtlaku se meni frekvence, ktera je radove 300Hz. Zkontrolovat nejlepe osciloskopem.

_________________
Ford sierra DOHC sedan LPG-nejnovejsi priblizovadlo :)
Ford Sierra cosworth 4x4
Ford Mondeo 2.0i kombi LPG
Ford Sierra kombi 4x4 LPG (ex., ale neslo na dily, Ladis se o nej hezky postaral)


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: sob 14. srp 2021 15:08:13 
Offline
SIERRA člen
SIERRA člen
Uživatelský avatar

Registrován: ned 21. pro 2008 1:00:00
Příspěvky: 67
Bydliště: Středočeský kraj
Proměřil jsem kabely, že MAP má 5V napájení i zem z řídící jednotky a také že signál je propojen.
Řídící jednotka tahá výstup čidla na 5V - tedy má pull-up a výstup čidla bude asi open-collector. Můj MAP ten signál tahá aktivně do nuly, takže to vypadá na mrtvou elektroniku (a nebo nemá napájení, pokud je na výstupu ochranná dioda). Mluvím nesrozumitelně, živím se návrhem elektronických obvodů.

Když jsem se tedy přesvědčil, že můj MAP je opravdu mrtvý, rozkuchal jsem ho. Musel jsem rozřezat tu plastovou krabičku, protože vnitřek je zalepený - vyplněný rosolovitou hmotou.
Uvnitř je plošňáček, na něm pouze vlastní snímač a jeden integrovaný obvod - jednoúčelový speciál = nesehnatelný = neopravitelný.

Ale teď překvapení - připojil jsem na to napájení a ono to začlo fungovat. Leze z toho 155Hz, což odpovídá tabulce co jsem našel (dnes je velmi nízký tlak), když skrz hadičku vycucnu vzduch, klesne to na 100Hz. (nepřipojil jsem si podtlakový budík, abych zkontroloval kalibraci, stejně tam není co seřídit)
Nemám doma osciloskop, musel bych si to vzít do práce. Ale mám multimetr, co umí měřit frekvenci.

Zapojil jsem to do auta a ono to najednou funguje! Jezdí to jak má. Takže to můžu zalepit a jezdit. Otázka je, jak dlouho to fungovat bude.

Tabulka, co jsem našel:
Obrázek

Asi bych měl začít shánět jiný MAP.
Máte zkušenosti s druhovýrobou? Nebo raději starý originál?
Našel jsem:
Čína v ČR na autorozvody.cz za 1600Kč.
Čína na ebay z GB za 500Kč + 300Kč poštovné
Čína z Číny za 300Kč + zadarmo poštovné.

Ve Fordu se ani nebudu ptát, posledních 10 let jsem tam slyšel vždy jen "Není a nebude." úplně na cokoliv.


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: ned 15. srp 2021 21:55:59 
Offline
SIERRA nejZávislák
SIERRA nejZávislák
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 11. bře 2010 1:00:00
Příspěvky: 6962
Bydliště: Trutnov
bohužel jsem si tenlhe příspěvek přišel až teď
kup jiný jetý map a bude klid...
taky mi jednou umřel.. někdo určitě bude mít

_________________
Ford Focus mk3.5 ST benzín
Ford Focus mk2 1,6 ropa

bylo:
Ford Sierra combi 2.0 DOHC N9C Ghia Koncern killer :smile:
Ford Sierra sedan 2.0 DOHC daily
Ford Sierra sedan 2.0 DOHC na díly
Ford Sierra sedan 1.6 CVH daily
Ford Sierra combi 2.0 DOHC na díly
Ford Sierra combi 1.8TD
Peugeot 205 1.1
Š Felicia 1.3 combi
Opel Ascona C 1.8 ohc hb


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz